Filippi 2,5-8. „Annakokáért az az indulat legyen bennetek, mely volt a Krisztus Jézusban is, aki, mikor Istennek formájában vala, nem tekintette zsákmánynak azt, hogy ő az Istennel egyenlő, hanem önmagát megüresíté, szolgai formát vévén föl, emberekhez hasonlóvá lévén; És mikor olyan állapotban találtatott mint ember, megalázta magát, engedelmes lévén halálig, még pedig a keresztfának haláláig.”
Jézus indulatát olvassuk, látjuk itt. Soha nem akart embereken uralkodni, sem másoknál alul és felülrendeltséget létrehozni, hanem egy teljesen új szemléletet, új kapcsolati módot hozott az emberek közé.
Ezt olvassuk Máté 20, 25-28. „Jézus pedig előszólítván őket, monda: Tudjátok, hogy a pogányok fejedelmei uralkodnak azokon, és a nagyok hatalmaskodnak rajtok.De ne így legyen közöttetek; hanem a ki közöttetek nagy akar lenni, legyen a ti szolgátok; És a ki közöttetek első akar lenni, legyen a ti szolgátok. Valamint az embernek Fia nem azért jött, hogy néki szolgáljanak, hanem hogy ő szolgáljon, és adja az ő életét váltságul sokakért.”
Ez az új szemlélet, hogy Jézus soha nem akart megalázni másokat, hanem ő saját magát alázta meg minden helyzetben és soha nem akart uralkodni az emberek felett, hanem szolgálni akart nekik.
Ma nagyon sok hívő ember, gyülekezet vezető visszaél Jézus szavaival és másokat kényszerítenek alázatra, hogy uralkodhassanak rajtuk. Például azt mondják: „Alázd meg magad előttem, vagy XY ember előtt, mert ez van írva, hogy engedelmeskedni kell a vezetőknek, mert különben nem vagy Jézus indulatában”. Mindezeket azért teszik, hogy uralkodhassank az embereken, uralkodhassanak másokon. Ez egyáltalán nem Jézus indulata, hanem ez a Sátán indulata. Ilyen követeléseknek, általában nem kell engedjünk.
Alázattal sok mindent el lehet érni a világban. Ha egy sportoló alázttal tekint a feladatára, akkor sikereket fog elérni. Soha nem fog megelégedni a teljesítményével, hanem kitartással újra és újra gyakorol, bármennyire is jól sikerül neki a mutatványa. Így ebben az alázatban egyre nagyobb sikereket ér el a pályáján. Ez minden területen így van, a munkában, vállalkozásban és mindenhol a világban.
Ez mindig sikerül, ha meg vagyunk ragadva a földön elérhető sikerektől, pénztől, jóléttől és emberi dicsvágytól.
De ha meg akarjuk érteni mi a helyes alázat, az az alázat, amiről az evangélium szól, akkor először is el kell forduljunk – szellemi értelemben – a világtól és mindentől amit a világ kínál. Egy igazi megtérés kell Istenhez, és meg kell legyünk ragadva mindattól, amit Isten adhat nekünk. Ezek a mennyei kincsek. Azok az erények, ami Galátzia 5,22-ben van írva: „De a Léleknek (Szellemnek) gyümölcse: szeretet, öröm, békesség, béketűrés, szívesség, jóság, hűség, szelídség, mértékletesség.” és ezekhez hasonlók.
Ha ezeket az erényeket el akarjuk érni, meg akarjuk kapni, akkor azt kell tegyük ami a következő versekben van írva 5,24-26.: „A kik pedig Krisztuséi, a testet megfeszítették indulataival és kívánságaival együtt. Ha Lélek (Szellem) szerint élünk, Lélek (Szellem) szerint is járjunk. Ne legyünk hiú dicsőség kívánók, egymást ingerlők, egymásra irígykedők.” Jézus tudja, hogy emberi erőből ezt nem tudjuk megtenni, ezért szükségünk van segítségre. Ismerve és tudva a mi saját gyengeségünket, látva azt, hogy emberileg milyenek vagyunk, beismerve azt, járulhatunk a Isten kegyelmi trónja elé, kegyelmet kérve és segítséget kérve tőle indulataink és kívánságaink megfeszítésére és abban való kitartásra. Ebben a helyes alázatban kapok segítséget egy ilyen isteni erényekkel teli éltre, élni és gyarapodni benne.
Ahogy a földi küzdők kitartanak és nyernek földi sikereket és dicsőséget, úgy mi is a szellemi küzdők kitartással kapunk győzelmet a bűn felett és mennyei dicsőséget, isteni természetet (2.Péter 1,4.)
Tehát ne engedjünk a hamis apostoloknak, hogy uralkodjanak rajtunk vezetvén minket a romlásba, hanem értsük meg az evangélium üzenetét, Isten mélyreható munkáját. Legyünk szabadok az eberektől vessünk el minden hamis tanítást, hogy Isten el tudja végezni megváltó munkáját bennünk.